Details
Luce collection offers a stylish E27 pendant light available in seven captivating colour finishes. To be matched with various tubular glass options to enhance the overall aesthetic. For a cohesive look, there is also a matching table lamp designed to complement the pendant light perfectly. This collection beautifully balances elegance and functionality, making it a versatile choice for a selection of styles.
Additional Information
| Product ID | LV56695PE/GN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037214175 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Green |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Tubular T280) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 200mm |
| Maximum Drop (mm) | 1220mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 120mm |
| Body Height (mm) | 175mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Pewter |
| Colour Finish 2 | Green |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Luce 12cm Pendant With Tubular Glass, 1 x E27, Pewter/Green/Black Braided Cable
PRODUCT ID# : LV56695PE/GN
/ images
