Details
Rico features a striking trapezium-shaped framework, creating a bold open design with clean, angular lines that highlight the E27 lampholders. Available as both pendants and wall lights in two size options, Rico comes in a choice of gold and black or satin nickel and polished nickel finishes. These contemporary colour combinations further elevate its distinctive, modern aesthetic.
Additional Information
| Product ID | LV56655GO |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487462006 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (ST64, Tubular T185, Tubular T45) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 580mm |
| Maximum Drop (mm) | 1540mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Height (mm) | 130mm |
| Diameter (mm) | 740mm |
| Body Height (mm) | 470mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.70kg |
Rico Pendant, 5 Light E27, Gold/Satin Black
PRODUCT ID# : LV56655GO
/ images
