Details
Hemel is a stylish collection of shades in various sizes with luxurious fabrics. The colour finishes available are contrasting and unique offering a diverse selection of tones for different decor. These desirable shades will enhance their chosen light fixture.
Additional Information
| Product ID | LV54606/SGN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487497848 |
| IP Rating | IP20 |
| Shade Colour | Sage Green/Prosecco |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 220mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sage Green |
| Colour Finish 2 | Prosecco |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.78kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.58kg |
Hemel Round, 40x22cm Shade, Sage Green Velvet With Prosecco Paper Lining & Prosecco Finish Carrier
PRODUCT ID# : LV54606/SGN
/ images
