Details
The Biento range offers a versatile option for those looking to personalise their lighting. With its selection of ripple glass and a variety of end caps, you can mix and match different designs to create a unique look that complements your space. The shades can be easily secured to the frame using the end caps, providing both style and stability. Whether you're aiming for a modern aesthetic or something more classic, the Biento range allows you to express your individual taste and enhance your interior decor. Building on from the success of a wall light collection, Biento has flourished into a fully comprehensive range with ceiling lights, wall, table and floor lamps offering an abundance of lighting solutions.
Additional Information
| Product ID | LV53672CH/SM/BL |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487492645 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 180 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lumens | 426lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 303mm |
| Projection (mm) | 60mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Colour Finish 2 | Smoke |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.94kg |
| Total Power Consumption (W) | 7W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.77kg |
Biento Wall Lamp, 1 x 7W LED, 3000K, 426lm, Chrome/Smoke/Satin Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV53672CH/SM/BL
/ images
