Details
Hemel is a stylish collection of shades in various sizes with luxurious fabrics. The colour finishes available are contrasting and unique offering a diverse selection of tones for different decor. These desirable shades will enhance their chosen light fixture.
Additional Information
| Product ID | LV53602/DE |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487498685 |
| IP Rating | IP20 |
| Shade Colour | Duck Egg |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 165mm |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Duck Egg |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.4kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.2kg |
Hemel Round, 20x16.5cm Shade, Duck Egg Linen With Translucent Inner & Duck Egg Carrier
PRODUCT ID# : LV53602/DE
/ images
