Details
The Eldia collection offers a range of lighting options including E14 single and multi-drop pendants. Each piece is complemented by matching wall, floor, and table lamps. You can choose from three distinctive finishes: antique gold, satin black, or satin nickel. The collection features angled double-cut glass shades, available in an array of exquisite finishes such as blue, cognac, frosted, gold, iridescent, clear and smoked.
Additional Information
| Product ID | LV51659AG |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487496124 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Height (mm) | 1700mm |
| Diameter (mm) | 280mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Antique Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 10.1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 8.8kg |
Eldia Antique Gold 5 Light E14 Floor Lamp Without Shade, Suitable For A Vast Selection Of Glass Shades
PRODUCT ID# : LV51659AG
/ images
