Details
The Eldia collection offers a range of lighting options including E14 single and multi-drop pendants. Each piece is complemented by matching wall, floor, and table lamps. You can choose from three distinctive finishes: antique gold, satin black, or satin nickel. The collection features angled double-cut glass shades, available in an array of exquisite finishes such as blue, cognac, frosted, gold, iridescent, clear and smoked.
Additional Information
| Product ID | LV51655SN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487496568 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 120mm |
| Maximum Drop (mm) | 1620mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60HzD |
| Diameter (mm) | 100mm |
| Body Height (mm) | 80mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.30kg |
Eldia 10cm Satin Nickel 1 Light E14 Single Pendant (FRAME ONLY), Suitable For A Vast Selection Of Glass Shades
PRODUCT ID# : LV51655SN
/ images
