Details
The Eldia collection offers a range of lighting options including E14 single and multi-drop pendants. Each piece is complemented by matching wall, floor, and table lamps. You can choose from three distinctive finishes: antique gold, satin black, or satin nickel. The collection features angled double-cut glass shades, available in an array of exquisite finishes such as blue, cognac, frosted, gold, iridescent, clear and smoked.
Additional Information
| Product ID | LV51654BL |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487496735 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 320mm |
| Maximum Drop (mm) | 1320mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Length (mm) | 1050mm |
| Width (mm) | 350mm |
| Height (mm) | 320mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.54kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.80kg |
Eldia Satin Black 8 Light E14 Fixed Multi Height Pendant/Semi Flush Linear (FRAME ONLY), Suitable For A Vast Selection Of Glass Shades
PRODUCT ID# : LV51654BL
/ images
