Details
The Solara cone wall lamp is a distinctive outdoor lighting fixture with a substantial cone shaped design. It features a single E27 lampholder and is IP44 rated, ensuring durability and protection in its given setting. The lamp comes in a sleek black finish with clear shade and includes a PIR sensor for added security or convenient, motion-activated lighting. This versatile lamp enhances your outdoor space with both style and functionality.
Additional Information
| Product ID | LV51641 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487494908 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Yes - PIR |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 220mm |
| Height (mm) | 370mm |
| Projection (mm) | 250mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.1kg |
Solara Cone Wall Lamp With PIR Sensor, 1 x E27, IP44, Black/Clear, 2yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV51641
/ images
