Details
Gullo is a distinctive lighting collection designed for both bathroom and outdoor spaces, featuring IP54-rated ceiling lights, wall lights, and post lamps. Each fixture is available in three sophisticated finishes-black, grey, and dark brown-and offers a choice between elegant ribbed or striking diamond-patterned frames. Complementing the design are a variety of uniquely patterned acrylic shades, allowing you to tailor the look to your personal style. With its blend of durability, style, and customisation, Gullo redefines bespoke lighting for indoor-outdoor living. Newly added ceiling and pendant light are also available in white.
Additional Information
| Product ID | LV51632 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487495011 |
| IP Rating | IP54 |
| Shade Colour | Clear/Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| APP Control | No |
| Height (mm) | 40mm |
| Diameter (mm) | 64mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Clear |
| Colour Finish 2 | Frosted |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.14kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.12kg |
Gullo 4cm Diagonal Line Acrylic Shade (G), Clear/Frosted
PRODUCT ID# : LV51632
/ images
