Details
Illuminate your space with the TALOWE 42W LED Flush Ceiling Light. With a 60cm diameter, dimmable function, and 3000K warm white glow, it offers powerful yet inviting light. Finished in sleek white, this modern fitting combines style and efficiency, perfect for living rooms, bedrooms, or contemporary interiors.
Additional Information
| Product ID | LCD-46100/42/31 |
|---|---|
| Brand | LUCIDE |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 154 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 42W |
| Lumens | 2520lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 130mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Total Power Consumption (W) | 42W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.96kg |
TALOWE 42W LED Flush Dimmable ceiling light, Ø60Cm , 3000K ,White Finish.
PRODUCT ID# : LCD-46100/42/31
/ images
