Details
Nordica is a sleek and versatile range, a collection that is perfectly balanced by its combination of translucent shades, metal hardware and a natural wood structure. The Scandinavian influence can be seen in its minimalistic design, making it transferable across different decor schemes. The design and choice of colour between black and white is timeless. Every detail has been considered in this design and a complimenting braided cable enhances the products design identity even further.
Additional Information
| Product ID | IL-MS4963/WH |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498611677 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santolaria & Llusca |
| Shade Colour | Ivory White |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Height (mm) | 195mm |
| Diameter (mm) | 920mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.024kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.84kg |
Nordica 92cm White Fabric/PVC Shade For M4963 / M4967, 920mmx195mm
PRODUCT ID# : IL-MS4963/WH
/ images
