Details
Paola offers a classical yet up to date collection of silver or gold painted light fixtures. Complimented with high quality black or cream fabric conical shaped shades giving this design a contemporary edge. The concept of the metal work making a loop before reaching the shade is the identity of this collection. The glass droplets are an accessory that can be removed if a more simplistic look is desired. Paola is a modern classic with charm.
Additional Information
| Product ID | IL-MS0532/CR |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498613152 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| Shade Colour | Cream |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Height (mm) | 170mm |
| Diameter (mm) | 170mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Cream |
| Item Nett Weight (kg) | 0.015kg |
Paola Shade Round Medium Cream, Suitable For M0532/0542, 170mmx170mm
PRODUCT ID# : IL-MS0532/CR
/ images
