Details
Andromeda presents a mix and match range that includes a variety of shades in contrasting colours; clear, copper, chrome and amber, each with frosted inner cones, creating an intriguing combination of light, colour and texture. The 3000K integral LED frames offer a single pendant and several multi-drop pendants, all in a stylish gold finish. The range has now been expanded to include a matching wall light and a striking ring pendant, allowing you to create a truly bespoke Andromeda lighting design.
Additional Information
| Product ID | IL-MK0011 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Copper/Chrome/Amber/Clear/Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 70W |
| Lumens | 7050lm |
| No: of Lamp | 14 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 240mm |
| Maximum Drop (mm) | 3000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 1025mm |
| Width (mm) | 330mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Light Gold |
| Colour Finish 2 | Copper/Chrome/Amber/Clear/Frosted |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.7kg |
| Total Power Consumption (W) | 70W |
| Item Nett Weight (kg) | 6.4kg |
Andromeda 102 x 33cm Rectangle Pendant, 14 x 5W LED, 3000K, 7050lm, Light Gold/Copper/Chrome/Amber/Clear/Frosted 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-MK0011
/ images
