Details
The Bora Bora range is a large collection of integral LED flush wall lights available in a wide variety of wattages, shapes and sizes. Each of the round, square and hexagonal wall lights is available in either a silver paint or matt white finish to accompany a wide range of colour schemes. The latest additions now include the round fixtures in a matt black finish. With a 3 year warranty Bora Bora is a perfect long lasting LED solution.
Additional Information
| Product ID | IL-MC0115 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153901157 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 540lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 135mm |
| Width (mm) | 144mm |
| Height (mm) | 40mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Silver Painted |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.4kg |
Bora Bora Wall Light 14.4cm Hexagonal 6W LED 3000K, 540lm, Silver Paint, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-MC0115
/ images
