Details
The Cabrera collection of round, matt white integral LED downlights offer four different sizes and wattages, available in either a 3000K or 4000K colour temperature. An extensive range of optical options provides ample choice to achieve the desired luminous output for each specific application. Neutral, sleek and minimalist in design, Cabrera downlights are suitable for a wide variety of applications and are backed by a 3-year warranty. The range has been expanded with the addition of a 3000K spotlight, now available in both white and sand brown finishes.
Additional Information
| Product ID | IL-MC0047 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153900471 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 130 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 1080lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 55mm |
| Diameter (mm) | 144mm |
| Cut Out (mm) | 132mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.33kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.26kg |
Cabrera Downlight 14.4cm Round 12W LED 3000K, 1080lm, Matt White, Cut Out: 132mm, Driver Included, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-MC0047
/ images
