Details
Available in either a 3000K or 4000K colour temperature, the Basico collection is Mantra's first range of integral downlights. Both of these round 5W downlights have a matte white colour finish and an amazing 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-MC0046 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153900464 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 450lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 45mm |
| Diameter (mm) | 95mm |
| Cut Out (mm) | 75mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.21kg |
| Total Power Consumption (W) | 5W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.15kg |
Basico COB Downlight 9.5cm Round 5W COB LED 4000K, 450lm, Matt White, Driver Included, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-MC0046
/ images
