Details
Designed with both residential lighting and commercial lighting applications in mind, this elegant collection of linear LED fixtures combines minimalist design with high performance. Available in black or white finishes, each high-quality light offers a choice of 3000K warm white or 4000K cool white integral LEDs to suit diverse lighting needs. With impressive lengths of 1.2 meters and 1.6 meters, these modern linear LED lights deliver uniform illumination, making them ideal for offices, kitchen islands, and more.
Additional Information
| Product ID | IL-M9115 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153191152 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 36 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| Lumens | 2250lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 60mm |
| Maximum Drop (mm) | 2060mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 1200mm |
| Width (mm) | 28mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.7kg |
| Total Power Consumption (W) | 25W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.3kg |
Meca Linear Pendant, 25W LED, 3000K, 2250lm, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9115
/ images
