Details
Blue Sky by Mantra is an innovative lighting solution designed to transform any interior space. Available in three versatile sizes, these recessed integral LED panels feature a vivid sky-blue background that beautifully replicates the appearance of a sunlit skylight. The illusion is so realistic, you'll feel as though you're gazing up through your ceiling into a clear, open sky. Perfect for brightening up gloomy days, Blue Sky delivers a refreshing boost of natural ambiance and a steady 4200K glow - the ultimate mood enhancer when you need a lift. Experience the serene beauty of daylight, anytime, anywhere.
Additional Information
| Product ID | IL-M9094 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290947 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 4200K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 35W |
| Lumens | 2975lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Length (mm) | 595mm |
| Width (mm) | 295mm |
| Height (mm) | 80mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Carton Gross Weight (kg) | 4kg |
| Total Power Consumption (W) | 35W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.4kg |
Blue Sky 60 x 30cm Rectangular Recessed Panel, 35W LED 4200K, 2975lm, Matt White, Driver Included, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9094
/ images
