Details
This range features a sleek ceiling light and fan combo, offering adjustable lighting from 2700K to 5000K via remote control. Its impressive 1-meter diameter fan, complete with three striking exposed blades, delivers powerful airflow making it a distinctive and functional 2-in-1 solution for both illumination and ventilation.
Additional Information
| Product ID | IL-M9067 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290671 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 2640lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 215mm |
| Diameter (mm) | 1020mm |
| Energy Class | E |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Wood |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 54W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.85kg |
Groenland S 100cm 24W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 30W DC Fan, 2700-5000K Remote Control, 2640lm, White/Wood, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9067
/ images
