Details
The Up Down 1.2m 45W LED Dimmable Ceiling Light with Built-In 35W DC Fan combines advanced technology and sleek design for optimal performance. This ceiling light features dimmable LED lighting with an adjustable color temperature range from 2700K to 5000K, providing a bright 4950lm of illumination. The integrated 35W DC fan ensures efficient air circulation, perfect for maintaining comfort year-round. With a remote control for easy operation and a 5-year warranty for peace of mind, the Up Down ceiling light is a stylish and functional addition to any modern space. Available in White finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M9062 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290626 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 360 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 45W |
| Lumens | 4950lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 330mm |
| Diameter (mm) | 1220mm |
| Energy Class | E |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 80W |
| Item Nett Weight (kg) | 5.3kg |
Up Down 1.2m 45W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 35W DC Fan, 2700-5000K Remote Control, 4950lm, White, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9062
/ images
