Details
The Slim Fan Mini 40cm 45W LED Dimmable Ceiling Light with Built-In 25W DC Fan offers a sleek, modern design paired with high-performance features. Available in White and Wood finishes, as well as Black, this compact ceiling light provides 5000lm of bright, adjustable illumination with a color temperature range from 2700K to 5000K. The integrated 25W DC fan ensures efficient air circulation, perfect for maintaining comfort year-round. With a convenient remote control for easy operation and a 5-year warranty for long-lasting peace of mind, the Slim Fan Mini is a stylish, functional addition to any space.
Additional Information
| Product ID | IL-M9056 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290565 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 145 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 45W |
| Lumens | 5000lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 310/435mm |
| Diameter (mm) | 400/910mm |
| Energy Class | E |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 70W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.4kg |
Slim Fan Mini 40cm 45W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 25W DC Fan, 2700-5000K Remote Control, 5000lm, Black, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9056
/ images
