Details
Enhance your space with this elegant 3 blade ceiling fan and integrated LED light, combining minimalist style with high aerodynamic efficiency. Designed for modern interiors, its gracefully curved blades and sleek cylindrical motor housing create a refined, sculptural look. At the center, an adjustable LED light offers customisable brightness from 2700K to 5000K, easily controlled via remote for tailored ambiance. Available in white, black with wood-effect blades, and white with wood-effect blades, this ceiling fan with light provides powerful air circulation, whisper-quiet operation, and year-round comfort making it a stylish and functional upgrade for living rooms, bedrooms, and open-plan areas.
Additional Information
| Product ID | IL-M9049 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290497 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 3200lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 250mm |
| Diameter (mm) | 970mm |
| Energy Class | E |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 54W |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Nemo S 97cm 24W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 30W DC Fan, 2700-5000K Remote Control, 3200lm, White, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9049
/ images
