Details
With an impressive diameter of over 1m, This range can create impact in a new design for their ventilation lighting, using a stylish twist blade concept, taking a different route to the fans usual concealment and instead making this the central feature. In order to enhance and not detract from this aesthetic, the light is diffused from within the centre hub where the blades meet. Available in 3 colour options this fixture is controllable via the remote supplied with the item, bringing a functional design into today's modern home and workspace.
Additional Information
| Product ID | IL-M9047 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290473 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 3200lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 250mm |
| Diameter (mm) | 1220mm |
| Energy Class | E |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Wood |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.55kg |
| Total Power Consumption (W) | 56W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.95kg |
Nemo M 1.2m 24W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 32W DC Fan, 2700-5000K Remote Control, 3200lm, Black/Wood, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9047
/ images
