Details
Elevate your space with the Ipanema Ceiling Fan (No Light) - where sleek design meets reliable performance. Available in White, Black/Wood, and White/Wood finishes, it features two or three aerodynamic blades for optimal airflow and ultra quiet operation. The included remote control allows easy speed adjustments, delivering effortless, year-round comfort. Ideal for living rooms, bedrooms, or modern open-plan interiors, the Ipanema fan combines cooling efficiency with stylish simplicity. Also available in a 1.2m IP44-rated version, making it suitable for covered outdoor areas and moisture-prone spaces. Enjoy the same refined design and reliable performance with added durability for versatile installation options.
Additional Information
| Product ID | IL-M9040 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290404 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 310/435mm |
| Diameter (mm) | 1060mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 32W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.2kg |
Ipanema 1m 32W Triple Blade Ceiling Fan (No Light), Remote Control, White, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9040
/ images
