Details
Smart by name, Smart by nature, this collection of pendants features Mantra's high quality LED technology. Available as a 22cm 20W or 46cm 43W, these reliable fixtures boast an impressive lumen output. A 3000K warm light highlights the neutral black framework producing character and functionality.
Additional Information
| Product ID | IL-M9016 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290169 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 43W |
| Lumens | 2600lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 530mm |
| Maximum Drop (mm) | 2030mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 462mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.9kg |
| Total Power Consumption (W) | 43W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.1kg |
Smart 46cm Pendant, 43W LED, 3000K, 2600lm, Sand Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9016
/ images

