Details
In a unique, industrial, brushed grey finish, the Elegance wall lights will add character to their given setting. Their integral 3000K LEDs offer a significant lumen output with either a 17W or 24W version.
Additional Information
| Product ID | IL-M9015 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290152 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 17W |
| Lumens | 1900lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 410mm |
| Height (mm) | 50mm |
| Projection (mm) | 50mm |
| Energy Class | E |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Brushed Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.75kg |
| Total Power Consumption (W) | 17W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.6kg |
Elegance 41cm Linear Up & Down Wall Lamp, 17W LED, 3000K, 1900lm, Brushed Grey, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9015
/ images

