Details
Tina is a modern and unique design of LED lighting. The slim circular shapes utilise white diffusers with black central decoration. The comprehensive collection hosts high quality LED technology with a warm 3000K colour temperature. Tina's monochrome colour theme makes it adaptable to any modern setting.
Additional Information
| Product ID | IL-M9003 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153290039 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| Lumens | 860lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 70mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Black |
| Total Power Consumption (W) | 18W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Tina 40cm Ceiling Light, 18W LED, 3000K, 860lm, White/Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M9003
/ images

