Details
Tarifa III is an uncomplicated range of reader wall lights. The backplate is a rectangular shape while the LED arm is formed with a slim tube and a slight rocker switch is conveniently located on the front of the backplate. This LED fixture has a USB-C charging port as an extra feature making it a key addition to any home providing illumination whilst charging your device. Tarifa III is available in four colour finishes; white, black, satin nickel or antique brass.
Additional Information
| Product ID | IL-M8987 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153289873 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 210lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 200-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 60mm |
| Height (mm) | 180mm |
| Projection (mm) | 115mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.40kg |
Tarifa III Switched Wall/Reading Light Adjustable With USB-C Socket, 3W LED, 3000K, 210lm, Switched, Antique Brass, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8987
/ images
