Details
A unique lighting concept, Nomada is an ultra-modern design. Available in two sizes, these integral LED pendants feature a black disk frame, haloed by a ring of 3000K light. The centre of this dark frame is offset by short black and gold tubes projecting more illumination, this time in a downwards direction. The unusual character of this design is sure to draw attention.
Additional Information
| Product ID | IL-M8982 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153289835 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 42W |
| Lumens | 1500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 1750mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 580mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Colour Finish 2 | Painted Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 42W |
| Item Nett Weight (kg) | 5.8kg |
Nomada 58cm Pendant, 42W LED, 3000K, 1500lm, Sand Black/Painted Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8982
/ images
