Details
Slim, stylish and chic, the Moana tubular pendants can be used as a lone feature or together to create an additional lighting output. The end of each tube has a clear acrylic diffuser to assist with the dispersal of light. Available in one of five colour finishes; sand white, rose gold, sand gold/brass, sand black and dark grey, Moana presents a spectrum of visual choices.
Additional Information
| Product ID | IL-M8972 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153289729 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lumens | 400lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 545mm |
| Maximum Drop (mm) | 2045mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 85mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Dark Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 7W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.35kg |
Moana Pendant, 7W LED, 3000K, 400lm, Dark Grey, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8972
/ images
