Details
Reliable linear LED lighting available in sand black, sand white or painted gold. The 1.2m and 1.5m pendants are ideal for commercial settings aswell as over a dining table or breakfast bar. Complement the setting with the flush ceiling light for additional lighting or low ceiling rooms.
Additional Information
| Product ID | IL-M8963 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153289637 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 22W |
| Lumens | 3050lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 615mm |
| Width (mm) | 68mm |
| Height (mm) | 50mm |
| Energy Class | D |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1kg |
| Total Power Consumption (W) | 22W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.85kg |
Lineal 60cm Linear Bi-directional Wall/Ceiling Light, 22W LED, 3000K, 3050lm, Sand Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8963
/ images
