Details
Don't be discouraged by their name! The Spider range is a lovely collection of pendant lights. The criss-cross effect of thin metallic lines creates an attractive pattern forming the shade. Within the shade are housed 3000K LEDs with a warm tone to suit the matt brushed grey and brown colour combination. Available in three sizes there is an ideal choice to suit any room size.
Additional Information
| Product ID | IL-M8949 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153289811 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 43W |
| Lumens | 2800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 440mm |
| Maximum Drop (mm) | 1940mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Brushed Grey |
| Colour Finish 2 | Brown |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 43W |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Spider 60cm Pendant, 43W LED, 3000K, 2800lm, Matt Brushed Grey/Brown, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8949
/ images
