Details
Monkey by Mantra is a triphasic ceiling fan designed for use with 3-circuit track systems, making it an ideal choice for commercial environments. Available in sleek Black or White finishes, Monkey combines functionality with a minimalist aesthetic. Each fan comes with a remote control for convenient, effortless operation.
Additional Information
| Product ID | IL-M8926 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153289262 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 500mm |
| Diameter (mm) | 840mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.9kg |
Monkey 3 Circuit Track, Ceiling Fan (No Light) With Built-In 12W DC Motor, White, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8926
/ images
