Details
Available in two sizes, the Egeo wall lamps can be selected in a white or black finish, making them suitable for a wide range of colour themes. The simplistic panels house high quality LEDs each with their own different colour temperature. Uniform and illuminating, Egeo is a go to wall lamp collection.
Additional Information
| Product ID | IL-M8909 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153289095 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lumens | 1900lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Length (mm) | 610mm |
| Width (mm) | 610mm |
| Height (mm) | 90mm |
| Projection (mm) | 35mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 20W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Egeo 61cm Linear Wall Lamp, 20W LED, 4000K, 1900lm, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8909
/ images
