Details
Bold colours paired with white glass shades outline the concept of the Puebla range. The high quality integral LEDs project a warm 3000K light, harmoniously dispersed through the globe glass. Each wall and single pendant light are available in either a black or satin gold finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M8890 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153288906 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 420lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 125mm |
| Height (mm) | 125mm |
| Projection (mm) | 142mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.45kg |
Puebla Ceiling/Wall Light, 6W LED, 3000K, 420lm, Satin Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8890
/ images
