Details
Notte wall lamps take a mini GU10 lamp ensuring the adjustable arm can be kept small. The mini GU10 arm can be moved to protrude directly forward at a 90° angle, making it an ideal reader light. Available in four colour finishes; white, satin nickel, antique brass and black with a handy slim switch located on the front plate.
Additional Information
| Product ID | IL-M8875 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153288753 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | No |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU11 |
| Recommended Lamp | LED (35mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 65mm |
| Height (mm) | 160mm |
| Projection (mm) | 136mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.32kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.3kg |
Notte Wall Lamp Switched, 1 x 35mm GU10 (GU11) (Not Included), Satin Nickel
PRODUCT ID# : IL-M8875
/ images

