Details
Creek presents a wide variety of LED wall lamps with different shapes, styles and designs within one collection. Key features within this range act as a common thread tying each design together. Each wall lamp is available in either a black, white or rust brown colour finish and has a CCT switchable function. Their IP65 rating means different colour temperatures can be chosen at anytime for your outdoor or bathroom setting.
Additional Information
| Product ID | IL-M8859 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153288593 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP65 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 2700/3300/4000K Extra Warm/Warm/Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 15W |
| Lumens | 1200lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | AC220-240V 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 170mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Rust Brown |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.52kg |
| Total Power Consumption (W) | 15W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.37kg |
Creek Round Open Frame Ceiling/Wall Light, 15W LED, CCT Switchable 2700/3300/4000K, 1200lm, IP65, Rust Brown, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8859
/ images
