Details
Cumbuco II is an expertly created range by Mantra Fusion with the intent of providing substantial flush LED fixtures. Cumbuco II lights all have a CCT function to easily choose the desired colour temperature. The high-quality integral LEDs are concealed by an acrylic diffuser with a band framework on one of three colour finishes; white, black or wood effect.
Additional Information
| Product ID | IL-M8842 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153288425 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - 3 CCT Switchable |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 145 |
| Colour Temperature | 2700/3300/4000K Extra Warm/Warm/Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| Lumens | 3200lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 70mm |
| Diameter (mm) | 650mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 50W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.75kg |
Cumbuco II Ceiling 65cm, 50W LED, 2700/3300/4000K, On Board CCT, 3200lm, Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8842
/ images
