Details
The Alaska collection is the epitome of multifunctional design, integrating energy-efficient lighting with a built-in fan for year-round comfort. These sleek fixtures are dimmable, offering versatility in mood and ambiance. The color temperature is tuneable from a warm 2700K to a crisp 5000K, providing tailored lighting solutions for any time of day or night. Operated by a convenient remote control, the Alaska marries innovation with convenience, making it a standout choice for modern living spaces seeking practical elegance and advanced technology.
Additional Information
| Product ID | IL-M8757 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153287572 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control & APP |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 45W |
| Lumens | 2500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 355/480mm |
| Diameter (mm) | 430/907mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 70W |
| Item Nett Weight (kg) | 6.2kg |
Alaska 43cm 45W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 25W DC Fan, 2700-5000K Remote & APP Control, 2500lm, Black, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8757
/ images
