Details
The North collection is at the forefront of lighting innovation, expertly designed to infuse elegance and functionality into any home. This range features a sophisticated, dimmable light encircled by an RGB edge for a customizable palette of ambient effects. At the heart of each unit is a seamlessly integrated fan, providing efficient airflow with adjustable speed settings. The light's color temperature can be fine-tuned between a soft 3000K and a crisp 6500K, catering to your comfort at any time of day. Control of these features is made simple with a remote, allowing for an effortless and intuitive user experience. The North Series is a testimony to modern design, where technology meets tailored lighting and climate control, creating a perfect harmony of form and function.
Additional Information
| Product ID | IL-M8730 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153287305 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000 - 6500K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 2500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 325/450mm |
| Diameter (mm) | 430/910mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 68W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.5kg |
North 40W LED Dimmable White/RGB Ceiling Light With Built-In 28W DC Reversible Fan, Remote Control 3000-6500K, 2500lm, Black, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8730
/ images
