Details
The Brisa Mini collection offers compact ceiling fans that blend form and function with a modern flair. These miniature models come with adjustable lighting, giving you control over the mood with dimming capabilities. They're equipped with an energy-efficient fan, tunable light options from a cozy 2700K to a bright 5000K, and an IP44 rating for resilience against moisture. All these features are effortlessly managed via remote control, making the Brisa Mini fans a smart choice for bringing comfort and style to smaller spaces.
Additional Information
| Product ID | IL-M8725/MA |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Yes - Remote Control & APP |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lumens | 1400lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 450mm |
| Diameter (mm) | 1500mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Wood |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 60W |
| Item Nett Weight (kg) | 5.8kg |
Brisa Mini 150cm 20W LED Dimmable Ceiling Light With Fan, 2700-5000K Remote & APP Control, Black/Wood, Reversible Blades, 1400lm, IP44, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8725/MA
/ images
