Details
This collection embodies a sleek and modern design that is as smart as it is stylish, perfect for today's multifunctional spaces. This range features ceiling fans with a built-in dimmable LED light, offering ambient lighting that adjusts to your needs. The temperature of the light can be fine-tuned from a warm, relaxing 2700K up to a bright, invigorating 5000K. The fans are designed to promote efficient air circulation, enhancing the comfort of any room. Operated by a remote control for convenience, the Groenland Series is the ideal blend of form and function, providing a sophisticated, streamlined look while offering the practicality of a two-in-one lighting and cooling solution.
Additional Information
| Product ID | IL-M8710 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153287107 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control & APP |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 1700lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 215mm |
| Diameter (mm) | 1220mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Wood |
| Carton Gross Weight (kg) | 6kg |
| Total Power Consumption (W) | 54W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.2kg |
Groenland 122cm 24W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 30W DC Fan, 2700-5000K Remote & APP Control, 1700lm, White/Wood, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8710
/ images

