Details
Niseko is a unique, modern collection of pendants and flush fittings by Mantra Fusion. The combination of the circular or triangular ring and central illumination create a homely halo effect giving elevation to a seemingly simplistic design. Their high-powered integral LEDs are diffused within the inside of the metal band framework and the pendants are tuneable between 2700-5000K when using the remote control supplied with each light. The fittings are available in various sizes and come in either white, black, gold or wood effect.
Additional Information
| Product ID | IL-M8637 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153286377 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 78W |
| Lumens | 6200lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 95mm |
| Diameter (mm) | 900mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 9.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 78W |
| Item Nett Weight (kg) | 8.4kg |
Niseko II Ring Ceiling 90cm 78W LED, 2700K-5000K Tuneable, 6200lm, Remote Control, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8637
/ images
