Details
The Kriss pendant offers a striking and contemporary lighting solution with its squircle or cylinder design options. Featuring a single GU10 light socket, it allows for customizable lighting using GU10 bulbs of your choice. This pendant showcases a unique combination of black or bronze glass shade with an inner lined funnel glass which creates a captivating play of light and texture. This elegant and eye-catching pendant will becomes a focal point in any interior setting.
Additional Information
| Product ID | IL-M8528 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153285288 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Bronze |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 400mm |
| Maximum Drop (mm) | 1800mm |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Bronze |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Kriss 40cm Squircle Pendant, 1 Light GU10, Bronze/Bronze Glass Shade With Inner Lined Funnel Glass
PRODUCT ID# : IL-M8528
/ images
