Details
Kilda integral 10W LED pendants offer a sleek and versatile lighting solution that seamlessly integrates into your space. With recessed or surface-mounted options, you can purchase the best version to suit your installation needs. These pendants are available in a gold, white or black colour finish, allowing you to choose the items that best complement your interior design. With a generous 3 year warranty, the Kilda pendant ensures durability and reliability.
Additional Information
| Product ID | IL-M8438 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153284380 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lumens | 800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 210mm |
| Maximum Drop (mm) | 2500mm |
| Input Voltage (V) | 200-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 95mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.65kg |
Kilda 9.5cm 1 Light Surface Pendant, 10W LED, 3000K, 800lm, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8438
/ images
