Details
The Marcel collection brings a whole new concept to recessed downlights never seen before. With various shapes and sizes available this range offers the perfect answer with regards to modern lighting. A round or square version is available and offers the market a simple and cost effective option when looking for that special light. A perfect example of how the world of LED lighting is moving and it is sure to be a stunning success.
Additional Information
| Product ID | IL-M8351/1 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498609339 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Shade Colour | Frosted White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 4W |
| Lumens | 360lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 50mm |
| Diameter (mm) | 110mm |
| Cut Out (mm) | 70mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Gold |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.34kg |
| Total Power Consumption (W) | 4W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.24kg |
Marcel Recessed Down Light 4W LED Round 3000K IP44, 360lm, Satin Gold/Frosted Acrylic/Gold, Cut Out: 70mm, Driver Included, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8351/1
/ images
