Details
Thea is a lighting range that is unique in concept and similar in shape to a hammock. Despite only two options within the range they offer a multitude of solutions and are supplied with a metre of suspension cable. Its completely progressive outline finished in satin aluminium creates an elegant effect with the modern touch of square acrylic diffusers that provide a uniform source of light. All Mantra LED products carry a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M8331/1 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498609452 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 28W |
| Lumens | 2520lm |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 1070mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 550mm |
| Width (mm) | 550mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.3kg |
| Total Power Consumption (W) | 28W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.3kg |
Thea Square Pendant 4 Light 28W LED 3000K, 2520lm, Satin Aluminium/Frosted Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8331/1
/ images

