Details
The Gamer collection includes two sizes of ventilation lighting aswell as a ceiling light option without a built in fan. The key feature of both the lights and fans are the vertical outer edges of each fitting houses integral RGB LEDs for a more playful choice of colour. On the ventilation fittings the fan is fitted behind a grid like cover with a wheel spoke cut-out pattern. All items within this range can be controlled with the remote supplied with each product. Gamer is available in either a white or black colour finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M8292 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153282928 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | RGB/3000K-6500K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 4200lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 137mm |
| Diameter (mm) | 470mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 60W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.9kg |
Gamer 47cm 40W LED Dimmable White/RGB Ceiling Light With Built-In 20W DC Reversible Fan, c/w Remote Control, 4200lm, Black
PRODUCT ID# : IL-M8292
/ images
