Details
The 55W LEDs are housed within a diffuser which halo and illuminate the centre of the fan blades. The 30W reversible fan is fitted behind a grid like cover with a wheel spoke cut-out pattern. The dimmable colour temperatures and different DC motor speeds can both be controlled by the remote supplied with the item. Turbo is available in either a white or black colour finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M8231 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153282317 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 360 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 55W |
| Lumens | 4100lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 180mm |
| Diameter (mm) | 512mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.7kg |
| Total Power Consumption (W) | 85W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.1kg |
Turbo 51.2cm 55W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 30W DC Reversible Fan, White, 4100lm, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8231
/ images
